Choď na obsah Choď na menu
 


Herľanovský gejzír, Morské oko, Vinianské jazero

Druhá   ( a posledná) dvojdňová akcia v tomto roku.

V prvý deň sme akciu zahájili na Herlianskom gejzíre, ktorý je svetovou raritou a národnou kultúrnou pamiatkou Slovenska. Trasu sme si naplánovali tak, aby sme do Herľan dorazili tesne pred aktivitou gejzíra. Podarilo sa nám to  vďaka informáciám na internete skoro presne. Čakanie na erupčnú činnosť gejzíra sme si krátili v historickom parku s množstvom cenných drevín. Deti mali možnosť šantiť na preliezkach,  vybudovaných blízko  gejzíra. Jedinou chybou bolo,  že počasie nám nie veľmi prialo, bolo dosť chladno. Ako to už na Slovensku chodí  v obci nebola žiadna možnosť zohriať sa pri káve alebo čaji (v dopoludňajších hodinách zatvorené).

Ďalšia zastávka na našej trase bol výstup na Sninský kameň, ktorý právom patrí medzi najkrajšie prírodne útvary v celom pohorí Vihorlat. Skalný hrebeň s dvoma vrcholovými plošinami sa vypína nad okolité bukové lesy takmer kolmými stenami do výšky cca 15 až 20 m.

Výstup na plošiny je po železných rebríkoch, pričom obe plošiny sú miestami široké len 5-15 m, dlhé asi 50-80 m. Zo západnej plošiny je prekrásny výhľad na sever a západ – najmä na mesto Snina a hlavný hrebeň Vihorlatu. Z východnej plošiny je zase prekrásny pohľad na východ a juh: na malebné horské jazero – Morské oko. Naše putovanie sa v ten deň skončilo  v chatovej oblasti na Vinianskom jazere, kde sme sa ubytovali. Len čo sme zložili svoje veci na chatkách pustili sme sa do prípravy večere. Rozložili sme oheň, vytiahli gril a pripravili si chutné mäsko ( doma naložené do pácu), nakrájali chlieb a zeleninku. Od ohníka nás odohnal dážď  a tak sme sa rozutekali  každý do svojej prechodnej postieľky.

Na druhý deň nám počasie znovu skrížilo plánu a tak namiesto plánovanej túry na Viniansky hrad sme sa zbalili a išli domov. Ale cestu sme ešte využili na návštevu  hradu - Krásnej hôrky, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou. Mimoriadne zaujímavý je interiér hradnej kuchyne, zbierka zbraní a výzbroje a bývalá zasadacia sieň župných kongregácií Gemera. Z hradného zariadenia sa zachovali aj pece - vzácna je modrá renesančná ornamentálna pec zo Spiša. Veľké bronzové kanóny pred hradnou bránou patria do pôvodného inventáru hradu.